Właściwości lecznicze dziurawca zwyczajnego. Dlaczego jest cudowną rośliną?

Dziurawiec zwyczajny jest niezwykle popularną rośliną. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, więc można spotkać go we wielu miejscach. Często jest też hodowany w przydomowych ogródkach, bo ma ładne żółte kwiaty. To właśnie one są najcenniejszą częścią tej rośliny, bo z nich przygotowuje się wyciągi bogate w unikatowe substancje.

Dziurawiec zwyczajny właściwości lecznicze 


Dziurawiec jako zioło wykorzystywany jest od wieków. Jego moc została potwierdzona licznymi badaniami, więc jego stosowanie przetrwało aż do obecnych czasów. Nic w tym dziwnego. To jedna z niewielu roślin, która ma bardzo zróżnicowane działanie na ludzki organizm – od poprawy nastroju, przez wspomaganie gojenia, aż po poprawę pracy układu trawiennego.

Niezwykły skład rośliny


Dziurawiec zwyczajny zawiera hipercynę, która działa uspokajająco, antydepresyjnie oraz pomaga w leczeniu bezsenności. Jest pomocna w stanach wyczerpania nerwowego i pomaga znaleźć spokój. Jednak trzeba uważać na to by nie narażać się na zbytnią ekspozycję na słońce. Hipercyna wchodzi w reakcje z promieniowaniem słonecznym, więc solarium jest zabronione. Dziurawiec zawiera również fitosterole, garbniki, pektyny, żywice, flawonoidy. Mało osób wie, że dziurawiec zawiera też olejek eteryczny. Jest on umieszczony w niewielkich zbiorniczkach na powierzchni liści. Na pierwszy rzut oka można pomylić je z dziurkami. Stąd właśnie bierze się nazwa tej rośliny.

Comments are closed.