Właściwości lecznicze i działanie melisy

Melisa należy obecnie do najbardziej znanych ziół na świecie. Nie wszyscy jednak mają świadomość jakimi właściwościami i działaniem się charakteryzuje.

Właściwości melisy

Warto wiedzieć, że bardzo często melisa jest również nazywana cytrynowym zielem przede wszystkim ze względu na swój aromat. Należy także mieć świadomość, że liście melisy już od wieków są stosowane w medycynie ludowej. Omawiane zioło charakteryzuje się bowiem właściwościami uspokajającymi. Wypicie przed snem naparu z liści melisy wpływa na przyspieszenie zaśnięcia.

Melisa działanie

Melisa (zobacz) działa również niezwykle uspokajająco na jelita i żołądek, bardzo często rekomendowana jest osobom zmagającym się z zespołem jelita drażliwego. Dodatkowo zioło wykazuje bardzo korzystne działanie uspokajające w przypadku stanów lękowych, pobudzenia nerwowego czy rozdrażnienia.

Warto wspomnieć, że systematyczne picie herbaty z liści melisy będzie obniżało cholesterol we krwi, co może zapobiec ewentualnemu wystąpieniu miażdżycy. Dodatkowo zioło będzie wpływało na hamowanie procesu utleniania się lipidów w wątrobie, nie tylko zapobiegnie stłuszczeniom wątroby, ale również dolegliwościom, które będą występowały na tym tle.

Nie można zapomnieć, że olej z melisy charakteryzuje się właściwościami grzybobójczymi i bakteriobójczymi. Można zatem bez żadnego problemu stosować go w formie różnego rodzaju okładów na opryszczkę, ukąszenia owadów czy nawet grzybice.

Comments are closed.