Istota stosowania płynu do soczewek w pielęgnacji szkieł kontaktowych

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga od użytkownika dyscypliny. Płyn do soczewek zapewnia usunięcie zanieczyszczeń i osadów białkowych, dzięki temu, że posiada własności dezynfekujące. Ponadto, pozwala na prawidłowe nawilżenie soczewek podczas przechowywania ich w pojemnikach, a to umożliwia zachowanie odpowiedniej elastyczności soczewek oraz ich regenerację. Prawidłowe stosowanie płynu do soczewek kontaktowych zmniejsza ryzyko infekcji oka oraz zapewnia komfort użytkowania.

Zasady postępowania z płynem do soczewek kontaktowych

Płyn do soczewek można kupić w aptece, w drogerii lub u optyka. Niezależnie od miejsca zakupu obowiązuje kilka zasad postępowania przy zastosowaniu płynu:

  • data ważności – zawsze skontrolować datę ważności. Preparat pełni funkcję antybakteryjną i nie należy stosować go po upływie terminu przydatności;
  • higiena – zawsze przed zdjęciem soczewek i użyciem płynu trzeba umyć ręce, a po jego zastosowaniu natychmiast zakręcić butelkę i nie dotykać końcówki pod nakrętką. Może to prowadzić do zanieczyszczenia płynu;
  • jednorazowe zastosowanie – każdego dnia, po wyjęciu soczewek z pojemnika, resztki płynu do soczewek należy wylać. Nie wolno używać go ponownie i należy pamiętać o przemyciu pojemnika płynem do soczewek kontaktowych i pozostawieniu go do wyschnięcia;
  • kolejność czyszczenia – po umyciu rąk,  wyjąć soczewkę i umieścić ją na otwartej dłoni. Następnie nalać na soczewkę odrobinę płynu i, używając opuszka palca drugiej ręki, pocierać soczewkę celem jej oczyszczenia. Umieścić soczewki w pojemniku i zalać płynem do soczewek.

Jaki płyn wybrać?

Decyzja o wyborze płynu jest najczęściej wspierana przez osobę dobierającą dla nas soczewki. Niejednokrotnie producent soczewek sugeruje zakup dedykowanego płynu do soczewek. Co zrobić kiedy stosowanego płynu do soczewek nie ma np. w aptece? Możliwe jest zastosowanie innego niż dotychczas używany płyn, ale wymaga to konsultacji z ekspertem. Kupując płyn trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie (soczewki miękkie, soczewki twarde) oraz skład chemiczny, który powinien być jak najmniej skomplikowany. Prosty skład chemiczny to mniejsze ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnienia oka.

płyn do soczewek kontaktowych

Podsumowanie

Zakup płynu do soczewek jest prosty, jednak należy pamiętać o sprawdzeniu daty ważności, składu i zastosowania. Bez zachowania odpowiedniej higieny żaden płyn nie zapewni bezpieczeństwa dla narządu wzroku. Płyn należy zakręcać po zastosowaniu a resztki z pojemników usuwać niezwłocznie. Zakupu płynu do soczewek można dokonać w wielu miejscach m.in. w aptece.

Comments are closed.