Chłodzące kompresy i plastry
W codziennym życiu zdarzają się urazy. Szczególnie na nie narażone są dzieci, osoby uprawiające sport, czy wykonujący pracę fizyczną. W takich sytuacjach oczekujemy natychmiastowej pomocy i ulgi. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju plastry – nie tylko te opatrunkowe.
Działanie plastrów
W plastrach chłodzących zawarte są substancje, które wywołują uczucie zimna na skórze. Najbardziej popularną jest oczywiście mentol. Tutaj uważać muszą osoby, które wykazują nadwrażliwość na tego typu substancje, ponieważ takie plastry mogą spowodować u nich podrażnienia.
Mentol może również skutecznie pomóc w napięciu mięśni, łagodząc skurcze oraz ewentualny ból. Często spotkać możemy również plastry chłodzące przeciwbólowe, które oprócz przyjemnego schłodzenia przynoszą ukojenie w bólu. Mogą być uzupełnieniem kuracji tabletkami, czy maściami przeciwbólowymi, a w przypadku bólu o niewielkim nasileniu – mogą nawet z powodzeniem te leki zastąpić.
Wskazania do stosowania plastrów chłodzących
Najczęściej plastry chłodzące są wykorzystywane przy:
- bólach stawów,
- bólach pleców,
- naciągnięciach mięśni,
- zapaleniu stawów,
- nadwyrężeniach ścięgien,
- obrzękach po urazach,
- opuchliznach,
- sińcach,
- skurczach, np. łydek.
Tak szeroki wachlarz dolegliwości, w jakich użycie plastrów i okładów chłodzących przynosi ulgę, czyni je naprawdę przydatnymi w każdej domowej apteczce. Szczególnie, jeśli w domu mieszka sportowiec, albo dziecko, które lubi aktywność fizyczną. Plastry chłodzące mogą przydać się również jako doraźny środek przeciwbólowy podczas podróży.
Stosowanie plastrów i okładów
Aby przynieść sobie szybką ulgę w bólu, czy pozbyć się dyskomfortu wystarczą okłady hydrożelowe. Przed ich zastosowaniem nie musimy przygotowywać skóry w żaden sposób – nie jest wymagana depilacja, czy smarowanie specjalistycznymi maściami. Jednak dla wzmocnienia efektów można zastosować taki okład na wcześniej schłodzoną żelem skórę. Takie okłady nie muszą być również przykładane w ściśle określony sposób.
Dzięki temu mamy prosty sposób na poradzenie sobie z bólem, który powstał na skutek nie tylko urazów, ale i przećwiczenia np. na treningu. Okłady hydrożelowe są również często stosowane przez kobiety, które borykają się z problemem ciężkości nóg. Plastrów chłodzących można wygodnie używać nawet pod ubraniami, ponieważ ich nie brudzą. Substancje, które pomagają utrzymywanie się plastra na skórze są antyalergiczne, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci powyżej 6. roku życia.