Ciśnieniomierz naramienny- urządzenie, które każdy powinien mieć w domu

Po 40 roku życia znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. Przebieg choroby początkowo jest bezobjawowy, ale wraz z upływem czasu może prowadzić do stanów zagrażających zdrowiu lub nawet życiu. Warto dlatego, w trosce o swoje zdrowie regularnie kontrolować ciśnienie. Można to robić nawet w zaciszu własnego domu- na rynku dostępnych jest wiele przyrządów służących do pomiaru ciśnienia, w tym najczęściej stosowany ciśnieniomierz naramienny.

Jak zapobiec nadciśnieniu tętniczemu?

ciśnieniomierz naramienny

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego to min. palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość, płeć męska, wiek, czy też dyslipiedmia. Nie na wszystkie z nich możemy wpłynąć. Najlepsze co możemy zrobić to regularnie kontrolować swoje ciśnienie przy pomocy ciśnieniomierza naramiennego. Zaleca się również zrezygnowanie z używek, zwiększenie aktywności fizycznej oraz zdrową dietę. Norma ciśnienia wynosi 140/90, jeśli ciśnieniomierz naramienny wskazuje większe wartości, należy skonsultować się z lekarzem.

Ciśnieniomierz naramienny to najłatwiejszy sposób kontroli ciśnienia w domu- jak zrobić to prawidłowo?

Do prawidłowego zmierzenia ciśnienia tętniczego bez wątpliwości przyda się ciśnieniomierz naramienny. Po pierwsze, należy wygodnie usiąść i przez chwilę odpocząć. Później ciśnieniomierz naramienny należy założyć na ręce niedominującej. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego powinna sięgać ok. 2 cm powyżej zgięcia łokciowego. Mierzenie ciśnienia tętniczego trwa kilka sekund i jest bezbolesne. Ciśnieniomierz naramienny mierzy ciśnienie tętnicze z dużą dokładnością, dlatego wyniki pojawiające się na monitorze urządzenia można uznać za wiarygodne. Pierwszy pomiar warto zrobić na obu kończynach górnych. Warto założyć zeszyt, w którym będziemy odnotowywać wyniki wszystkich pomiarów. Jeśli ciśnieniomierz naramienny w jakimkolwiek pomiarze pokaże wartość powyżej 180/200, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Comments are closed.