Ciśnieniomierze

Pomiar ciśnienia krwi odgrywa ważną rolę w diagnostyce i kontrolowaniu stanu zdrowia. Profilaktykę i obserwację może prowadzić sam pacjent. Aparaty do mierzenia ciśnienia powinny być podstawowym wyposażeniem każdej domowej apteczki, zwłaszcza w domach osób starszych lub należących do grup ryzyka. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak wybrać dobry ciśnieniomierz i przy jakich chorobach jest przydatny.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Domowy pomiar ciśnienia powinien być precyzyjny, więc podstawowe kryterium to dokładność. Drugie kryterium to łatwość użycia. Pomiar ciśnienia krwi kojarzy się ze starym aparatem rtęciowym i lekarskim stetoskopem. Na szczęście domowe aparaty opierają się na technologii oscylometrycznej, która nie wymaga użycia słuchawki. Dostępne na https://megamedic.pl/cisnieniomierze urządzenia działają automatycznie lub półautomatycznie. Różnica polega na sposobie pompowania rękawa. Półautomatyczne ciśnieniomierze wyposażone są w gruszkę i pacjent ręcznie go pompuje. Aparaty automatyczne wyręczają człowieka i robią to same.

Nadgarstkowy lub naramienny

Kolejny aspekt to miejsce pomiaru. Aparaty występują w wersji naramiennej i nadgarstkowej. Wybór zależy od pacjenta i sytuacji. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniejsze, dzięki czemu łatwiej zabrać je w podróż. Polecane są też dla osób otyłych i o dużym obwodzie ramion, ponieważ rękaw naramienny może okazać się za mały. Z kolei ciśnieniomierze naramienne są dokładniejsze.

ciśnieniomierz naramienny

Podwyższone ciśnienie – choroby

Najpowszechniejszą chorobą, przy której ciśnieniomierz jest niezbędny to nadciśnienie. W jej przypadku mierzenie ciśnienia jest niezbędne, ponieważ pozwala obserwować rozwój choroby i ustalić leczenie. Wiedza jak mierzyć ciśnienie pełni też ważną rolę w profilaktyce tego schorzenia. Nieleczone nadciśnienie jest nie tylko najważniejszą przyczyną zgonów na świecie, ale przyczynia się też do rozwoju innych problemów zdrowotnych. Dlatego pomiar ciśnienia odgrywa ważną rolę w zapobieganiu m.in. chorób neurologicznych i nerek.

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko chorób, w tym nadciśnienia. Odpowiedni ciśnieniomierz i wiedza jak z niego korzystać może uratować zdrowie lub nawet życie. Nawet jeśli w danym momencie nie cierpi się na podwyższone ciśnienie, jego monitoring to najlepsza profilaktyka.

Comments are closed.