Co materac przeciwodleżynowy daje choremu?
Materace przeciwodleżynowe – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Materac dla osoby ze schorzeniami powinien być dobierany z dużą ostrożnością, ponieważ zapewnia nie tylko wygodę, ale także wspomaga regenerację.
Zalety stosowania materacy przeciwodleżynowych
Leżenie w jednej pozycji przez długi czas, na przykład z powodu stanu zdrowia, który uniemożliwia samodzielne poruszanie się, może prowadzić do powstania bolesnych, trudnych do wyleczenia i nieestetycznych odleżyn. Są to podrażnienia skóry spowodowane ciągłym obciążeniem organizmu, przez co krążenie krwi jest zaburzone i często zamienia się w sączące rany, owrzodzenia i pęcherze, czasem prowadzące do martwicy otaczających tkanek. Klasyczne materace do spania zwiększają ryzyko odleżyn u osób o ograniczonej sprawności ruchowej – Materace przeciwodleżynowe zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać odleżynom. Tego typu materace znajdują zastosowanie w szpitalach i przychodniach, a także domach opieki, ponieważ są to najlepsze materace dla seniorów, którzy większość czasu spędzają w łóżku.
Czym wyróżnia się dobry materac przeciwodleżeniowy?
Nadmuchiwane materace o zmiennym ciśnieniu to podkładki, które zakładamy na nasze dopasowane materace. Materace dla osób, które nie są w stanie wstać z łóżka i które już mają odleżyny, stanowią alternatywne wsparcie w odpowiednich cyklach. Zaawansowane modele pozwalają na odpięcie lub usunięcie niektórych elementów, dzięki czemu korpus w tej konkretnej pozycji nie styka się z żadnymi powierzchniami. Dla osób, które muszą wstać, ale pozostają w łóżku przez dłuższy czas lub po operacji, lub z ciężkimi schorzeniami kręgosłupa, materac przeciwodleżynowy powinien idealnie dopasowywać się do kształtu ciała, zamiast go ściskać i koić układ kostny i mięśni. Taką funkcję spełniają profesjonalne materace medyczne o właściwościach przeciwodleżynowych.