Czy maski antysmogowe rzeczywiście pomagają chronić nasze zdrowie?

Maski antysmogowe są coraz popularniejsze. Wraz z upowszechnianiem się wiedzy na temat tego, czym oddychamy oraz instalacją większej ilości stacji monitoringu jakości powietrza jesteśmy znacznie bardziej świadomi zagrożeń płynących, a właściwie lecących wprost do naszych płuc.

Czym grozi wdychanie zanieczyszczonego powietrza?

Smog jest pełen substancji, które mogą działać rakotwórczo i przyczyniać się do utraty zdrowia i przedwczesnego zgonu. Szkodliwe są tlenki azotu emitowane przez silniki spalinowe, tlenki siarki oraz bardzo ładnie nazywające się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Lecz za całkiem sympatyczną nazwą kryje się śmiertelne zagrożenie, gdyż te związki chemiczne są silnie rakotwórcze. Innym poważnym zagrożeniem są pyły PM10 oraz PM2.5.

Maseczki antysmogowe

Do niedawna maski antysmogowe kojarzyły się z azjatyckimi ulicami i budziły uśmiech pobłażania. Obecnie jednak wiadomo, że maski antysmogowe pozwalają chronić nasze zdrowie. Grupa naukowców przeprowadziła badania w Pekinie, które polegało na ocenie kluczowych parametrów pracy serca w dwóch grupach osób. Oczywiście, chodziło o porównanie ludzi o podobnych warunkach fizycznych i stanie zdrowia. Po wykonaniu określonej aktywności w grupie noszącej maseczki antysmogowe zaobserwowano niższe ciśnienie krwi oraz lepszą i równiejszą pracę serca. https://www.bhp-gabi.pl/k961,ochrona-drog-oddechowych-maski-antysmogowe.html

Maseczki antysmogowe

Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że maski antysmogowe działają i przynoszą korzyści. Wszyscy powinniśmy pracować nad lepszym powietrzem. Używajmy rozsądnie naszych samochodów, zadbajmy o jakość paliwa, którym ogrzewamy dom. Nie palmy w piecach śmieci ani nie wrzucajmy byle czego do ogniska. Pamiętajmy, że lakierowane drewno nie nadaje się spalenia. A to, na co nie mamy wpływu, czyli smog już obecny wokół nas, zwalczajmy dobrą maską antysmogową.

Comments are closed.