Czy warto używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym?

Słońce jest wspaniałe. Nadaje skórze blasku, radości i pozwala cieszyć się latem. Ale promienie słoneczne UVA i UVB są szkodliwe, zwłaszcza gdy wskaźnik UV jest wysoki. Słońce może uszkodzić skórę i mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Szczególnie w okresie letnim należy odpowiedzialnie i z umiarem cieszyć się słońcem oraz chronić skórę odpowiednim kremem przeciwsłonecznym. 

Co oznacza wartość spf?

Krem spf 15, 30, a może 50? Liczba na kremie przeciwsłonecznym pozakazuje, ile razy dłużej można przebywać na słońcu bez uszkodzenia skóry. Kremy z filtrem spf 15 chronią przed 93% promieni słonecznych, a kremy spf 50 dają już 98% ochrony przed promieniami UVB. To promienie UVB są odpowiedzialne za zaczerwienienia i poparzenia słoneczne.   

Promienie UVA wnikają w głąb skóry, przyspieszając proces jej starzenia. Niestety, promienie UVA występują nawet w pochmurne dni. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania, chroniącego zarówno przed promieniami UVA jak i UVB.

Jaki krem z filtrem spf na jaką pogodę?

Właściwy wybór kremu z filtrem zależy od miejsca i czasu przebywania na słońcu, oraz od rodzaju skóry. Im dłuższy jest czas przebywania w miejscu nasłonecznionym, tym wyższy powinien być filtr blokujący. Na plażę, pobyt nad jeziorem czy spacery w górach idealny będzie krem z filtrem 50.

Krem należy nałożyć na skórę ok. 20 minut przed wystawieniem jej na działanie promieni słonecznych, aby miał czas się wchłonąć. Nie wystarczy jednak posmarować się kremem raz. Aby zapewnić prawidłowe działanie i skuteczną ochronę skóry, należy używać kremu ponownie co 2-3 godziny. 

Jasna skóra jest bardziej narażona na poparzenia, a więc im jaśniejsza karnacja, tym filtr kremu powinien być wyższy. Niezależnie od tego, czy wynosi filtr spf wynosi 15, 30 czy 50, krem przeciwsłoneczny zapewni ochronę, tylko wtedy, jeśli nałożona zostanie jego odpowiednia ilość. 

Do pracy, na zakupy czy na spacer po miejskim paru można stosować kremy przeciwsłoneczne do twarzy. Chronią one przez szkodliwymi promieniami delikatną skórę twarzy, a przy tym mają lekką konsystencję i mogą być stosowane pod makijaż. Kremy spf do twarzy często działają przeciwzmarszczkowo i nawilżająco i są łatwiejsze w rozprowadzaniu. Można ich używać miejscowo na eksponowane miejsca m.in. ramiona, uszy lub szyję.

Jak najlepiej chronić skórę w okresie letnim?

Oto 3 proste porady, aby cieszyć się letnim dniem bez poparzeń skóry:

  • cień — między godziną 12 a 15 lepiej przebywać w cieniu,
  • kapelusz — nakrycie głowy uchroni przed udarem i przegrzaniem,
  • krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym — za każdym razem, gdy przebywa się na słońcu.

Comments are closed.