Dlaczego warto regularnie używać nici dentystycznej?

Utrzymanie higieny jamy ustnej na prawidłowym poziomie jest niezwykle istotne przede wszystkim dla zdrowia zębów, ale również w kontekście zachowania śnieżnobiałego uśmiechu. Niemniej jednak samo mycie zębów, nawet regularne, to za mało  – należy dodatkowo usuwać resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Pomoże w tym nić dentystyczna, której sposób użycia jest niezwykle prosty.

Dlaczego oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych jest tak ważne?

nić dentystyczna

Resztki pokarmowe gromadzą się nie tylko na powierzchni zębów, ale również w przestrzeniach występujących pomiędzy poszczególnymi zębami. Są one doskonałą pożywką dla bakterii, które bytując w jamie ustnej, przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Dentyści są zdania, że niemalże połowa ubytków spowodowana jest właśnie niewłaściwym czyszczeniem przestrzeni pomiędzy zębami. Niestety, z zadaniem tym nie poradzi sobie zwykła szczoteczka do zębów, a duży problem będzie miała nawet szczoteczka oscylacyjna, którą nieco łatwiej dotrzeć do poszczególnych miejsc. Pomoże w tym jedynie nić dentystyczna.

Jak czyścić przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą nici?

Nitka dentystyczna pakowana jest w nieduże pudelka, które bez żadnego problemu można schować do kieszeni czy torebki i zabrać ze sobą gdziekolwiek. Pudełko posiada także specjalny haczyk, za pomocą którego można łatwo odciąć potrzebną ilość nitki. Należy więc dobrać właściwą jej długość, a następnie chwycić w obie dłonie, przytrzymując palcami. Nitkę umieszcza się pomiędzy dwoma zębami, tak aby po kolei doczyścić wszelkie przestrzenie w jamie ustnej. W zależności od ilości zalegających resztek, do pełnego oczyszczenia może być potrzebnych kilka kawałków nici. Taśma dentystyczna jest w pełni bezpieczna dla zębów, jednak nie należy czyścić nią dziąseł, tak aby ich nie podrażnić. Jeśli po użyciu nici wystąpi krwawienie, należy przepłukać jamę ustną płynem o właściwościach ściągających. 

Jak często czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych powinno mieć miejsce co najmniej dwa razy dziennie, podobnie jak mycie zębów. Niemniej jednak im częściej, tym lepiej, zwłaszcza że nitkę można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Idealnie byłoby oczyszczać w ten sposób jamę ustną po każdym posiłku, tak aby resztki pokarmowe nie zalegały zbyt długo. Na rynku dostępne są różne rodzaje nici – niektóre mają dodatek mentolu, dzięki któremu w ustach pozostaje przyjemny, świeży posmak. Dokładne oczyszczanie za pomocą nici dentystycznej w znacznym stopniu redukuje ryzyko rozwoju próchnicy. 

Comments are closed.