Do czego służy skokochron?

Głównym zadaniem, jakie spełnia skokochron, jest amortyzowanie skoku i zabezpieczanie przez ewentualnymi urazami osób ewakuujących się z pięter zagrożonych budynków. Ten ratowniczy sprzęt zazwyczaj ma postać wypełnionej powietrzem poduszki. Zespoły ratownicze korzystają ze skokochronów w sytuacjach, gdy drabina pożarnicza nie ma dostępu do miejsca, znajdującego się w niebezpieczeństwie oraz gdy czas przeprowadzenia akcji jest mocno ograniczony.

Cechy i sposób użycia

Wzory skokochronów opracowuje się przy konsultacjach z psychologami. Stąd też na ich powierzchni widnieją biało-niebieskie koła. Badania wyraźnie potwierdziły, że symbol ten sprzyja przełamaniu strachu w oddaniu skoku z wysokości. Również w specjalny sposób znaczy się centralne miejsce zeskoku. Tak więc w przypadku zeskoku w kolorze białym, miejsce to znaczy się kolorem czarnym bądź czerwonym. Natomiast, gdy powierzchnia zeskoku jest niebieska, używa się koloru białego. Boczne ściany posiadają najczęściej neonowo-żółte barwy, co zapewnia bezpieczną widoczność w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia i nocy. W zależności od rozmiaru, do obsługi skokochronu potrzeba dwóch lub czterech osób. Powłoka tego sprzętu jest bardzo wytrzymała na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne, przetarcia oraz wykonana z bezszwowego tworzywa ognioodpornego. Przy zaawansowanych skokochronach możliwe jest oddanie skoku nawet z wysokości 60 metrów.

Zastosowanie

skokochron

Skokochron (https://www.bhp-gabi.pl/p1774,skokochron-moratex.html) może być użyty w następujących sytuacjach:

  • ewakuacja z dużych wysokości
  • pożary w budynkach wielokondygnacyjnych
  • wypadki na wysokościach
  • słabo dostępne miejsca akcji ratowniczych.

Tak więc skokochrony skutecznie ratują życie i sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach (również temperaturowych – od -20 do 50 stopni Celsjusza).

Comments are closed.