Domowe testy owulacyjne to profesjonalne wsparcie przyszłych mam

Współcześnie powszechne jest, że kobiety decydują się na macierzyństwo dopiero po przekroczeniu trzydziestych urodzin. Biorąc pod uwagę możliwości rozwoju, jakie daje świat, nie jest to niczym dziwnym, że panie chcą najpierw rozwijać się zawodowo i personalnie. Po drugie ciąża w późniejszym wieku umożliwia intensywniejsze przeżywanie macierzyństwa. Niekiedy zajście w ciążę na życzenie nie jest prostą sprawą, dlatego też warto wiedzieć, jak poradzić sobie w razie napotkania trudności z poczęciem. 

Czy czas poczęcia zależny jest od faz cyklu miesiączkowego?

testy owulacyjne

Cykl miesiączkowy kobiety jest ściśle regulowanym przez biologię procesem, pozwalającym na poczęcie i donoszenie dziecka. Fazy cyklu kobiecego są kontrolowane przez kilka hormonów, których stężenie wzrasta lub opada w zależności od dnia jego trwania. Krwawienie miesięczne zauważalne przez każdą kobietę jest tak naprawdę ostatnim etapem jednego cyklu i jednocześnie rozpoczęciem następnego. Cały cykl podzielić można na dwie fazy:

  • fazę wzrostową
  • fazę wydzielniczą

Efektem przebiegu pierwszej z nich jest produkcja i dojrzewanie komórki jajowej (owulacji). W tym okresie wzrasta między innymi poziom hormonu luteinizującego (LH), który odpowiada za przebieg owulacji, a maksymalne jego stężenie w organizmie kobiety występuje na kilka dni przed tym procesem. Pomiar stężenia LH, szczególnie w okresie okołoowulacyjnym, jest niezwykle istotny w leczeniu niepłodności i kłopotów z zajściem w ciążę. W warunkach domowych do określenia odpowiedniego dnia do zajścia w ciążę idealnym narzędziem są testy owulacyjne.

Druga faza cyklu rozpoczyna się od dnia owulacji i związana jest z przygotowywaniem się organizmu na przyjęcie zapłodnionej komórki. Jeżeli kobieta nie zachodzi w ciążę w tym czasie, zgrubiała błona macicy ulega złuszczeniu i wydaleniu w postaci comiesięcznego krwawienia.

Objawy owulacji

Jeżeli kobieta stosuje samoobserwację swojego ciała, to jest w stanie zauważyć symptomy nadchodzącej owulacji. Do powyższych objawów należą: ból owulacyjny, krwawienie owulacyjne lub podniesiona ciepłota ciała. Jednak nie zawsze takie objawy dają się zaobserwować, z tego powodu warto skorzystać z diagnostycznych testów owulacyjnych dostępnych w aptekach i drogeriach.

Jak używać testów owulacyjnych?

Test owulacyjny jest bardzo zbliżony w swoim działaniu do testu ciążowego. Jest to plastikowa płytka, na której istnieje wyznaczone miejsce do naniesienia próbki badanego materiału, w tym przypadku moczu, oraz miejsce odczytu wyniku z dwoma liniami kontrolnymi. Obsługa testu jest niezwykle prosta i intuicyjna.

Próbkę moczu najlepiej jest pobrać do badania w godzinach wieczornych, najlepiej w okolicach 14 dnia cyklu. Testy owulacyjne są w pełni profesjonalne i szybkie, a gotowy wynik otrzymywany jest już po pięciu minutach. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, jest to znak, że najbliższe 24 – 36 godziny to najlepszy czas na poczęcia dziecka. 

W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnego wyniku należy powstrzymać się od przyjmowania płynów do dwóch godzin przed wykonaniem testu. W dniach, które kobieta uważa za płodne, należy przeprowadzać testy każdego dnia, aż do otrzymania pozytywnego wyniku.

 

 

Comments are closed.