Glukometr – co powinieneś o nim wiedzieć?

Glukometr jest urządzeniem elektronicznym służącym do pomiaru poziomu cukru we krwi. Stosowany jest przez diabetyków, w przypadku zachorowania na cukrzycę typu II. Umożliwia on w szybkim tempie zbadanie aktualnego poziomu cukru we krwi, co zwłaszcza w przypadku tej choroby, jest kluczowe dla człowieka. W tym artykule zostaną przedstawione informacje na temat glukometru. 

Glukometr – jak działa?

Glukometr, który najczęściej stosuje się w domu, ma kompaktowe wymiary. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy włączyć urządzenie, a następnie w odpowiednie miejsce na pasku testowym nanieść kroplę krwi, która ma zostać zbadana. W zależności od tego, jak zbudowane jest konkretne urządzenie, dokonuje się pomiaru stężenia glukozy we krwi dzięki:

  • metodzie fotometrycznej – polegająca na rejestracji ilości odbitych promieni światła od zabarwionego miejsca testowego,
  • metodzie elektrochemicznej – polegająca na mierzeniu natężenia mikroprądu elektrycznego, które to przepływa przez reaktywne pole na teście paskowym.

Jakie są rodzaje glukometrów?

Coraz większy rozwój nauki i techniki, a także opracowywanie coraz to nowych rozwiązań technologicznych, owocuje powstawaniem nowoczesnych glukometrów, które zdają się bardziej pasować do XXI wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że cały czas największym uznaniem, zwłaszcza w środowisku medycznym, mogą poszczycić się te zwyczajne glukometry wyposażone w igłę. Z reguły wśród glukometrów można wyodrębnić dwa rodzaje:

  • glukometr bezinwazyjny jest urządzeniem, które poprzez skanowanie najbardziej ukrwionych partii skóry, podaje wynik liczbowy. W przypadku gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi będzie konieczność uzupełnienia testu glukometrem z igłą,
  • glukometr inwazyjny jest najbardziej rozpoznawalnym rodzajem glukometru, który to został wyposażony w igłę. Bywa także określany jako glukometr biosensoryczny, fotometryczny lub elektrochemiczny, w zależności od tego, w jaki sposób badana jest próbka krwi.

Nowoczesne glukometry

Wraz z postępem nauki i techniki, a co za tym idzie rozwojem nowych technologii, zaczęły pojawiać się także nowoczesne glukometry, które są bezinwazyjne. Oznacza to, iż nie jest potrzebne żadne nakłuwanie, jak w przypadku standardowych glukometerów z igłą, aby dokonać pomiaru poziomu cukru we krwi. Dzięki nowoczesnej technologii glukometry bezinwazyjne umożliwiają zbadanie poziomu cukru we krwi bez konieczności naruszania ciągłości skóry, czy też stosowania pasków glukometru. Jest to zasługa nowoczesnej technologii skanowania, opartej na metodach spektrofotometrycznych oraz optycznych.

Glukometry dostępne na stronie https://a-manada.pl/glukometry

Comments are closed.