Jak wybrać odpowiednią maskę przeciwpyłową?

Wdychanie pyłów może skutkować chorobami płuc, kaszlem i innymi dolegliwościami układu oddechowego. Jeśli w miejscu pracy pojawia się zagrożenie wdychania pyłów należy rozważyć zakup maski przeciwpyłowej w celu uniknięcia tego typu nieprzyjemności. Przed dokonaniem najodpowiedniejszego zakupu należy rozważyć pewne aspekty, które zostały opisane poniżej. Warto również pamiętać o higienie użytkowania masek przeciwpyłowych.

Zawór wentylacyjny

Warto zwrócić uwagę, czy maska ochronna posiada zawór wentylacyjny, który ułatwia oddychanie i zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Poprawia on komfort użytkowania nawet przy dłuższych pracach.

Jakość filtrowania

maski przeciwpyłowe

Maski przeciwpyłowe (https://www.bhp-gabi.pl/k961,drogi-oddechowe-maski-antysmogowe.html) podzielone są na trzy klasy: p1, p2, p3. Zależne są one od średnicy zatrzymywanych pyłów o średnicy poniżej 0.5 mikrometra. Klasa p1 zatrzymuje jedynie 80% spośród takich zanieczyszczeń, klasa p2 zapewnia ochronę na poziomie 94%. Najwyższą ochronę daje maska przeciwpyłowa o klasie p3 zatrzymując aż 99.5% pyłów o średnicy poniżej 0.5 mikrometra. Można stwierdzić, że jest to jedna z najważniejszych cech maski. 

Dopasowanie

Każda maska przeciwpyłowa nie zapewni ochrony na wysokim poziomie, jeśli nie jest dobrze dopasowana do twarzy. Musi dokładnie przylegać do nosa oraz być szczelna. Na rynku dostępne są maski posiadające usztywnienie na nosie, które je odpowiednio dopasować.

Higiena

Aby została zachowana pełna higiena użytkowania masek przeciwpyłowych powinny one być regularnie wymieniane na nowe. 

Comments are closed.