Jakie są typowe objawy złamania kości śródstopia?

Śródstopie buduje pięć kości, które położone są równolegle do siebie. Z powodu nadmiernych przeciążeń może dochodzić do różnorodnych urazów, w tym złamania Jonesa, zmęczeniowego złamania kości śródstopia lub złamania awulsyjnego kości śródstopia.

Czym charakteryzują się poszczególne złamania?

orteza na srodstopieZłamanie Jonesa dotyczy V kości śródstopia i powstaje na skutek nieprawidłowego ustawienia bocznego stopy. Proces jego leczenia jest żmudny i obejmuje:

  • długotrwałe unieruchomienie,
  • ingerencję chirurgiczną w przypadku nieprawidłowego zrostu.

Złamanie zmęczeniowe śródstopia dotyczy głównie II i III kości. Ma ono charakter postępujący związany z pojawianiem się mikrouszkodzeń. Złamanie tego typu goi się stosunkowo dobrze i wymaga stosowania ortezy na śródstopie. Medyczna orteza na śródstopie jest również zalecana podczas leczenia złamania awulsyjnego kości śródstopia. W tym przypadku dochodzi do nagłego napięcia mięśnia i oderwania kości z jej przyczepem.

Czym objawiają się tego typu urazy?

Do urazów kości śródstopia dochodzi zwykle podczas wykonywania aktywności fizycznej, która nie jest poprzedzona rozgrzewką lub wykonywana jest ze zbyt dużą intensywnością lub częstotliwością. Do urazu może również dojść w przypadku upadku lub uderzenia ciężkiego przedmiotu o stopę. Urazom towarzyszy ból stopy, który nasila się przy chodzeniu, dotyku lub podczas próby poruszania palcami. W przypadku odciążenia kończyny ból nieco ustępuje. Poza tym, w przebiegu złamań dochodzi do zasinienia zewnętrznej części stopy oraz wstępowania podskórnego krwiaka i obrzęku. Co ważne, złamanie marszowe może cechować się dość łagodnymi objawami i stwierdzane jest zazwyczaj w trakcie pogłebionej diagnostyki obejmującej wykonywanie zdjęć RTG. Ma ono charakter nieinwazyjny i wymaga czasowego unieruchomienia stopy. W jego przypadku rokowania są zwykle pomyślne.

Comments are closed.