Krem na oparzenia słoneczne – czym jest i jak go stosować?
Wiosną i latem skóra wystawiona jest na wzmożone działanie promieniowania słonecznego. Ma ono pozytywny wpływ na samopoczucie, jednak jego skutki bywają również niekorzystne . Częstym skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce są na przykład urazy termiczne. Podczas spacerów czy prac w ogrodzie należy więc zachować ostrożność. Warto mieć też zawsze na podorędziu odpowiedni krem na oparzenia słoneczne.
Jak działa krem na oparzenia słoneczne?
Zarówno krem na oparzenia słoneczne, jak i stosowane w przypadku wystąpienia tego typu urazów pianki i maści, są środkami o działaniu miejscowym. Mają one przy tym przynieść szybką ulgę. Jest to możliwe dzięki zawartości środków kojących podrażnienia. Jednocześnie maść na oparzenia słoneczne ma najczęściej działanie przeciwzapalne – jej zastosowanie zapobiega więc powstawaniu infekcji w miejscu urazu termicznego. Zadaniem środka tego typu jest też zapewnienie skórze właściwego nawilżenia i wspomaganie procesu jej odbudowy.
Ciekawą alternatywą wobec maści i kremów jest pianka na oparzenia słoneczne. Jest ona łatwa w aplikacji, a przy tym delikatna dla podrażnionej skóry. Zastosowanie preparatu w takiej właśnie formie jest więc dobrym pomysłem w przypadku bolesnych urazów termicznych. Pianka na oparzenia słoneczne jest też uznawana za środek o najszybszym działaniu.
Jak stosować maść, krem lub piankę na oparzenia słoneczne?
Zarówno maści na oparzenia słoneczne, jak i kremy oraz pianki, stosowane po urazach termicznych skóry, są często dostępne w aptece bez recepty. Warto jednak zapoznać się przed ich zastosowaniem z zaleceniami, zawartymi w załączonej ulotce. Zwykle znajdują się w niej dane na temat:
- składu preparatu (informacja ta jest niezwykle ważna dla osób, u których występują alergie);
- przeciwwskazań do stosowania;
- sposobu i częstotliwości aplikacji.
Warto również zauważyć, że użycie pianki jest najczęściej zalecane wówczas, gdy konieczne jest szybkie ukojenie podrażnionej skóry. W przypadku dłuższego leczenia zwykle znacznie lepiej sprawdza się żel, krem lub maść na oparzenia słoneczne (https://a-manada.pl/preparaty-na-oparzenia-sloneczne). Środki z tej grupy należy również stosować odpowiednio długo. W przypadku wcześniejszego zakończenia leczenia – na przykład tuż po ustąpieniu dolegliwości bólowych – istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się blizny lub powstania zakażenia.
Trzeba też pamiętać, że chociaż krem na oparzenia słoneczne jest dostępny w aptece bez recepty, to w przypadku poważniejszych urazów termicznych konieczna może być wizyta u lekarza i zastosowanie zaordynowanych przez niego specjalistycznych środków.