Kwas foliowy, a prawidłowy rozwój ciąży

Każda kobieta, która planuje wkrótce zajść w ciążę i zostać mamą, powinna świadomie i starannie przygotować organizm się do nowego statusu. A jeśli wszyscy wiedzą o zdrowym stylu życia, rozstaniu ze złymi nawykami i spacerach na świeżym powietrzu, to przyszłe mamy często ignorują przyjmowanie niektórych witamin i leków przed ciążą. Jednym z takich środków jest kwas foliowy.

Co warto wiedzieć o kwasie foliowym

Kwas foliowy lub inaczej witamina B 9 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która jest niezbędna dla wielu procesów życiowych. W niewielkich ilościach jest ona produkowana w organizmie przez bakterie, ale większość pochodzi z pożywienia. Źródłem kwasu foliowego są warzywa liściaste, wodorosty, orzechy, nasiona słonecznika. Kwas foliowy znajduje się także w jarmużu, szpinaku, brokułach, pełnoziarnistych wypiekach, owocach cytrusowych i żywności wzbogaconej. Należy jednak podkreślić, że występujący w produktach naturalny kwas foliowy nie zastępuje przyjmowania tabletek kwasu foliowego, gdyż. tylko w tabletkach kwas foliowy jest całkowicie wchłaniany przez organizm. Szczególną jego postacią jest kwas foliowy metylowy, który nie musi być przetwarzany przez organizm i wchłaniany jest bezpośrednio po zażyciu.

Do głównych funkcji kwasu foliowego należą:

  • udział w procesach podziału komórek w okresie aktywnego wzrostu i rozwoju w dzieciństwie i okresie dojrzewania
  • udział w syntezie DNA
  • stymulacja hematopoezy

Jakie znaczenie ma kwas foliowy w ciąży?

Kwas foliowy jest niezbędny do tworzenia nowych komórek. W pierwszych tygodniach ciąży rozwijają się narządy płodu, w tym mózg. Zaburzenia w rozwoju kilku komórek we wczesnych stadiach ciąży, czyli zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży, mogą doprowadzić do defektu całego narządu. Cewa nerwowa zamyka się w trzecim lub czwartym tygodniu po zapłodnieniu, a defekt w niej lub w mózgu płodu może prowadzić do poważnego kalectwa, choroby, a nawet śmierci płodu. Przyjmowany kwas foliowy w ciąży znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. 

kwas foliowy

Kiedy należy przyjmować kwas foliowy?

Bardzo ważne jest codzienne przyjmowanie kwasu foliowego, przed ciążą oraz w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Kwas foliowy można znaleźć w aptekach internetowych np. na a-manada.pl.

Zaleca się kontynuowanie przyjmowania kwasu foliowego przez cały okres ciąży w celu wspomagania rozwoju płodu i jego prawidłowego wzrostu, zapobiegania niedokrwistości u ciężarnej. W związku z tym, że w wielu przypadkach ciąża nie jest planowana z góry, zaleca się codzienne przyjmowanie kwasu foliowego przez cały okres płodny kobiety. Zalecana jest jedna tabletka 400 mg codziennie przez cały okres płodności.

Comments are closed.