Ochrona dróg oddechowych

filtry do masek

Są takie stanowiska pracy, gdzie koniecznością jest ochrona dróg oddechowych. Tylko dzięki temu można zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jak również o własne zdrowie. Pomagają w tym maski robocze. To właśnie w nich powinny zostać zastosowane odpowiednie filtry. Co należy wiedzieć na ich temat?

Maski z odpowiednimi filtrami

Na ogół używa się maski lub półmaski przeciwpyłowe. To certyfikowane produkty, dzięki którym można zadbać o dobry poziom bezpieczeństwa. Ich podstawą są filtry do masek (więcej na ten temat tutaj: https://www.bhp-gabi.pl/k949,drogi-oddechowe-filtry-pochlaniacze.html)I one muszą zostać dobrane w odpowiedni sposób. Obecnie filtry, które stosowane są w maskach, dzieli się na trzy klasy filtrujące. Oto one:

  • P1 – zatrzymuje około 80% cząstek mniejszych niż 2 mikrometry,
  • P2 – zatrzymuje około 94% cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra,
  • P3 – zatrzymuje około 99,95 cząstek.

Najlepszą ochronę zapewniają filtry P3. Chociaż, nie są one stosowane wszędzie. Warto wiedzieć, że są to filtry, które chronią nie tylko przed pyłem, ale także przed bakteriami, pyłem radioaktywnym, nanocząsteczkami.

Filtry dopasowane do warunków pracy

Należy wspomnieć, że filtry, jak również same maski zawsze powinny zostać dopasowane do warunków pracy. Nie zawsze istnieje konieczność użytkowania filtrów P3. Mogą zostać zastosowane z powodzeniem maseczki z filtrami P1. Odpowiednim doborem maseczek powinna zająć się osoba, która na co dzień zajmuje się BHP w zakładzie pracy. Może to być osoba, która na stałe zatrudniona jest na tym stanowisku lub firma z zewnątrz, zajmująca się wykonywaniem takich usług.

Comments are closed.