Prawdziwy przewodnik po witaminie C

Przyzwyczailiśmy się do tego, że należy odpowiednio się odżywiać, aby mieć jak najwięcej sił. Sporo z witamin jest w owocach i warzywach, które powinny być nieustannym elementem naszej diety, chociaż trzeba powiedzieć, że bywa z tym u niektórych różnie. Narosło też wiele mitów dotyczących witaminy C i aby dowiedzieć się o niej więcej, zachęcamy do lektury naszego tekstu. Czy można ją przedawkować? Co w takiej sytuacji zrobić? Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie w naszym tekście.

Czym jest witamina C?

Witamina C jest to kwas askorbinowy, co dla niektórych może być dużym zaskoczeniem. Trzeba jednak powiedzieć, że nie da się bez niej funkcjonować, gdyż ma ona ogromny wpływ na nasz organizm. Jej niedobór sprawia, że może być to dla nas prawdziwe zabójstwo. Nie ma najmniejszej możliwości, aby ludzie wytworzyli ją samą z siebie, więc należy kupować tabletki z witamina C czy też spożywać inne produkty, które będą jej bogatym źródłem.

Jakie to produkty? Przede wszystkim owoce i warzywa. Najwięcej witaminy C jest jednak w dzikiej róży, potem w rokitniku i dereniu. Należy jednak dbać o to, by dzika róża pojawiała się na naszym stole w formie konfitur czy też innych produktów, bo ma ona ogromną dawkę tej witaminy, bo 1800 mg. Dla przykładu, garść dzikiej róży to równowartość 34 cytryn, a raczej trudno wyobrazić sobie to, żebyśmy mogli zjeść chociażby w tydzień taką potężną ilość cytrusów.

tabletki z witamina c

Jakie są właściwości witaminy C?

Przede wszystkim jest ona odpowiedzialna za to, aby prawidłowo funkcjonowała nasza tkanka łączna. Dodatkowo wpływa na syntezę kolagenu i tym samym nasze kolana czy stawy mogą poruszać się sprawnie. Dodatkowo witamina C przyspiesza proces gojenia ran, więc szczególnie jest polecana tym, którzy chwilę temu ulegli poważnym wypadkom. Trzeba też zaznaczyć, że stosowanie witaminy C pozwala na zwalczanie bakterii tworzących próchnicę oraz wzmacnia zęby oraz dziąsła.

Nie można zapomnieć, że witaminę C należy spożywać przez cały okres swojego życia. Przede wszystkim z tego powodu, że jest ona silnym związkiem, który usuwa wolne rodniki i jest przeciwutleniaczem dla naszego organizmu. Zatem zapobiega powstawaniu nowotworów, a przecież słyszy się o nich coraz częściej. 

Witaminę C należy stosować przede wszystkim wtedy, kiedy zauważymy, że pojawi się obrzęk i bolące stawy. Nie można tego bagatelizować, tak samo jak spadku odporności organizmu. Jeżeli czujemy, że jesteśmy bardziej podatni na choroby, to w celu wzmocnienia organizmu trzeba jeść te rzeczy, które zawierają witaminę C. Gdyby nie było dostępu do niej, to witamina C kapsułki również jest dobrą opcją, która będzie dla nas „bombą witaminową”. 

Comments are closed.