Różne rodzaje masek ochronnych

Epidemia wirusa, smog czy uporczywe zapachy to tylko niektóre zagrożenia dla dróg oddechowych, z jakimi można spotkać się na co dzień. Dlatego warto stosować maseczki ochronne. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje. Na jakie warto postawić? Ich wybór powinien być przede wszystkim dobrany do sytuacji i niebezpieczeństwa.

Dlaczego należy nosić maski ochronne?

Najważniejszą funkcją, jaką spełniają maseczki ochronne, jest zabezpieczanie dróg oddechowych przed wdychaniem wirusów i bakterii. Dlatego są one podstawowym produktem, który powinien stosować każdy w trakcie panującej epidemii. Chronią one też przed smogiem.

Rodzaje masek

Najpopularniejsze są tzw. maski chirurgiczne oraz ich bawełniane odpowiedniki. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie te drugie. Najczęściej mają one dwuwarstwową budowę, co zwiększa stopień ochrony. Maseczki ochronne mogą być:

– jednorazowe,
– wielorazowe.

W przypadku modeli przeznaczonych do wielokrotnego użytku należy pamiętać, że po każdym ich założeniu trzeba je uprać.

Do wyboru są również wersje ze specjalną powłoką, której zadaniem jest dezaktywacja wirusa. Nawet jeśli zarazek trafi na powierzchnię maski, szybko zostanie zlikwidowany i nie przedostanie się do ust czy nosa i dalej do płuc. Takie warianty są bardzo bezpieczne.

Dostępne są również profesjonalne maski wyposażone w bardzo skuteczne filtry uniemożliwiające przedostawanie się nawet najmniejszych drobinek zarazków. Wymagają one wymiany filtrów co jakiś czas. Ich okres przydatności wskazują producenci.

Comments are closed.