W jakich sytuacjach używać płynu do dezynfekcji rąk?

Dużo mówi się o tym jak ważna jest odpowiednia higiena rąk. Każdy człowiek codziennie dotyka mnóstwa powierzchni, a tym samym naraża się na kontakt z drobnoustrojami, które mogą być przyczyną różnych chorób. Co należy robić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania?

Jakich środków należy używać?

Podstawową kwestią umożliwiającą zadbanie o odpowiednią higienę dłoni jest ich regularne mycie z użyciem mydła. Warto jednak korzystać także z płynu do dezynfekcji rąk, jest to bowiem świetny sposób na uzupełnienie rytuału mającego na celu zabicie drobnoustrojów znajdujących się na dłoniach. Dobry jakościowo płyn powinien mieć w swoim składzie przynajmniej 60% alkoholu, takie stężenie pozwala na zabicie większości wirusów, bakterii, ale także grzybów, a tym samym pomaga uniknąć przenoszenia drobnoustrojów z rąk do nosa, oczu czy ust.

Kiedy należy korzystać ze środków dezynfekujących?

Płyny do dezynfekcji rąk (np. z orteo) warto mieć zawsze przy sobie. Należy z nich korzystać kiedy nie ma się dostępu do wody oraz mydła. Po taki środek warto sięgać również w innych sytuacjach, między innymi przed rozpoczęciem przygotowania jedzenia czy po bezpośrednim kontakcie z surowym mięsem. Odpowiednia higiena rąk jest ważna także w trakcie kontaktu z osobą chorą, należy dezynfekować dłonie przed podaniem leków oraz po zakończeniu wizyty u chorego. Również gdy jest się przeziębionym lub cierpi na inne schorzenie należy kilka-kilkanaście razy dziennie dezynfekować dłonie, dodatkowo trzeba to robić zawsze po kichnięciu czy wydmuchaniu nosa.

Comments are closed.