Zapalenie ucha, jak sobie z nim radzić?

Infekcja ucha to uciążliwa przypadłość, której można doświadczyć o każdej porze roku. Bardzo często wiąże się ona z silnym bólem, podrażnieniem, a czasem nawet wyciekiem ropnym. Nieleczone zapalenie ucha może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego nigdy nie należy go ignorować, szczególnie jeżeli pojawia się ono u dziecka.

Jak zapobiegać infekcjom uszu?

Podstawową kwestią jest dbanie o ich komfort cieplny. Zbytnia ekspozycja na wiatr jest bowiem jedną z najczęstszych przyczyn chorób uszu. O czym jeszcze warto pamiętać? Wbrew pozorom to właśnie latem można nabawić się  zapalenia ucha, dlatego zawsze po kąpieli warto pamiętać o dokładnym osuszaniu małżowiny. Dodatkowo warto regularnie czyścić ją specjalnymi preparatami do higieny takimi jak na przykład krople do uszu.

Co na ból ucha? Czy krople do uszu są rozwiązaniem?

Jeśli pojawi się infekcja zawsze należy działać jak najszybciej. Najpierw trzeba obejrzeć dokładnie ucho, a jeśli występuje ból zastosować zioła lub leki na zapalenie ucha. W nagłych przypadkach bardzo skuteczne może okazać się użycie kropli do uszu. Dodatkowo zawsze warto pamiętać o tym, że nie należy narażać uszu na działanie zimna, ale nie wolno ich również przegrzewać. Jeśli ból ucha występuje u dziecka zawsze należy skorzystać z pomocy lekarskiej, ponieważ może on doprowadzić do poważniejszych powikłań takich jak:

  • angina
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie migdałków
  • stan zapalny oskrzeli lub płuc

Ból ucha u dorosłych ustępuje zazwyczaj po kilku dniach samoistnie. Jeżeli jednak objawy nasilają się lub nie ustępują warto zgłosić się do laryngologa, który przepisze odpowiednie leki na zapalenie ucha oraz zleci przeprowadzenie badań.

Comments are closed.