Działanie szamponu przeciwłupieżowego

Badania wykazują, że co druga osoba zmaga się z problemem łupieżu. Jest to powszechna choroba, która nieleczona prowadzi do łojotokowego zapalenia skóry a tym samym wymaga konsultacji dermatologicznej.

Łupież – powszechne schorzenie

Łupież nie stanowi przyjemnego widoku. Duże, nieestetyczne płatki naskórka osiadające na ubraniach powodują, że osoby dotknięte tym schorzeniem mają niższą samoocenę. Ważne jest więc, aby w porę zareagować na tę przewlekłą chorobę.

Łupież jest chorobą skóry głowy, która polega na złuszczaniu się naskórka. Ważne podkreślenia jest to, że łuszczenie się zrogowaciałej warstwy naskórka jest naturalne i dotyczy każdego człowieka. Z łupieżem natomiast mamy do czynienia wówczas wtedy, gdy złuszczenie jest nadmierne. Łupieżowi zazwyczaj również towarzyszy łojotok i świąd. Schorzenie to nie jest przyjemne, ale też niezaraźliwe.

Co wpływa na rozwój łupieżu?

Rozwój łupieżu wspomagają czynniki, takie jak:

  • zaburzenia hormonalne – w czasie ciąży bądź okresie dojrzewania,
  • osłabienie i przemęczenie organizmu,
  • brak prawidłowej higieny osobistej,
  • alergie,
  • stres,
  • nadużywanie spożycia cukru,
  • nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji włosów,
  • niedokładne spłukiwanie szamponu i odżywki podczas mycia włosów,
  • rzadkie mycie włosów.

Jak działa szampon przeciwłupieżowy?

Szampony przeciwłupieżowe oczyszczają skórę głowy poprzez usunięcie brudu i nadmiaru sebum. Gwarantują one również odżywienie, dzięki czemu pobudzają aktywność mieszków włosowych.

Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

Aby wybrać odpowiedni szampon, należy wziąć pod uwagę rodzaj włosów i objawy łupieżu.

Dużą skutecznością cieszą się szampony, które zawierają w swoim składzie pirytion cynku. Pirytion cynku jest substancją przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczną. Szampony, z tym właśnie składnikiem, dobrze poradzą sobie z łojotokowym zapaleniem skóry i łupieżem, spowodowanym przez grzyby.

Z kolei, szampony przeciwłupieżowe na bazie smoły węglowej skutecznie zwalczą łupież, łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry. Zawarta w składzie smoła powoduje spowolnienie tempa obumierania komórek, dzięki czemu jest to naprawdę trafiony środek w walce z łupieżem.

Z łupieżem również sobie dobrze radzą szampony z siarczkiem selenu. Siarczek selenu spowalnia bowiem proces obumierania komórek skóry oraz redukuje grzyby Malessezia. Niestety substancja ta spowoduje też mocne odbarwienie blond włosów, dlatego zalecana jest ostrożność w używaniu szamponu, w skład którego wchodzi siarczek selenu, przez osoby mające jasny kolor włosów.

Comments are closed.