Nie demonizować gastroskopii

Gastroskopia to badanie, którego boi się sporo osób. Fakt, nie należy ono do najprzyjemniejszych, aczkolwiek w jego przetrwaniu pomaga znieczulenie – jeśli nie ogólne, to przynajmniej na poziomie gardła. Ma to ułatwić połknięcie rurki gastroskopu.

Jak to dokładnie wygląda?

Na kilka godzin przed badaniem (przynajmniej sześć) należy powstrzymać się od posiłków, palenia tytoniu, czy nawet żucia gumy. Gastroskopia Białystok odbywa się w warunkach sterylnych; pacjent leży w jego trakcie na lewym boku. Podczas badania można odczuwać pewien dyskomfort w związku z ruchem gastroskopu, jednak nie powinien temu towarzyszyć ból, zwłaszcza po zastosowanym znieczuleniu.

Po gastroskopii możliwe jest odczuwanie podrażnienia gardła lub dyskomfort w brzuchu.

A co z bezpieczeństwem?

Przy gastroskopii używa się coraz lepszego sprzętu, ryzyko uszkodzeń przewodu pokarmowego maleje, choć wciąż istnieje ich niewielkie prawdopodobieństw. U niektórych pacjentów mogą wystąpić alergie na środek znieczulający. Przed badaniem warto mieć też ważne szczepienie przeciw WZW B, by uniknąć na 100% zakażenia. Warto więc o swoich obawach powiedzieć lekarzowi, zwłaszcza, jeśli miało się już reakcje alergiczne na środki medyczne.

Ogólnie jednak gastroskopia niesie za sobą więcej korzyści, niż ryzyka ww. niebezpieczeństw i późniejszych powikłań. Lekarz dokładnie widzi miejsce, które budzi niepokój; może tez pobrać z niego materiał do badania. Ułatwia to szybkie podjęcie właściwego leczenia i czasem także uniknięcie rozwoju choroby, nawet o charakterze nowotworowym.

Gastroskopia Białystok dostępna w tym miejscu.

Comments are closed.