Czy wiesz kiedy powinno się wykonać testy na bakterie helicobacter pylori?

Helicobacter pylori jest groźną bakterią, której nie należy ignorować, gdyż nieleczona może wywołać poważne problemy żołądkowe np. choroba wrzodowa żołądka. Przeważnie do najczęstszych zakażeń dochodzi w okresie dzieciństwa, jednakże nie jest to wyznacznik. Podstawowym objawem wskazanego schorzenia jest niestrawność, ból brzucha, biegunka, ale może występować także w charakterze bezobjawowym, co znacznie utrudnia jego wykrycie. Szacuje się, że około 30-35% zakażeń nie wykazuje żadnych objawów, co sprawia, że leczenie może być zaaprobowane zdecydowanie za późno.

Jakie istnieją testy na bakterie helicobacter pylori?

  1. test z krwi (przeciwciała IgG)
  2. test z kału
  3. tech oddechowy
  4. test ureazowy wykonywany podczas gastroskopii

Pierwszy ze wskazanych powyżej testów to test z krwi (przeciwciała IgG), można go wykonać w specjalistycznym laboratorium, ale również w warunkach domowych, gdyż prowadzona jest sprzedaż apteczna tego rodzaju testów. Test wykonany w warunkach laboratoryjnych polega na pobraniu krwi z żyły kończyny górnej, w okolicy zgięcia łokciowego, a kolejno oznacza się przeciwciała. Natomiast domowy test polega na pobraniu krwi z palca i naniesieniu jej na płytkę testową. Wynik testu oznaczony jest określoną barwą.

Drugi z wymienionych testów wykonywany jest metodą immunochromatograficzną. Można go również wykonać w warunkach domowych.  Polega on na pobraniu próbki kału do specjalnego pojemnika z roztworem, którego złączoną zawartość nanosi się na płytkę testową. Wynik testu jak w powyższym przypadku oznaczony jest określoną barwą.

Trzeci, wskazany test na helicobacter jest najłatwiejszym sposobem, gdyż polega na pobraniu próbki powietrza wydychanego przez daną osobę do odpowiedniego urządzenia. Pomimo tego co mogłoby się wydawać, test ma stosunkowo wysoką wartość diagnostyczną.

Jak można się domyśleć, test ureazowy wykonywany podczas gastroskopii jest najbardziej wiarygodnym i zalecanym badaniem z uwagi na to, iż w tym badaniu pobiera się fragment błony śluzowej żołądka. Szczególnym wskazaniem do przeprowadzania tego typu testu są podejrzenia nowotworu, jednakże w sytuacji krwawienia z przewodu pokarmowego może on się okazać niestosowny, z uwagi na jego niewiarygodność.

W przypadku jakich chorób należy wykonać test na helicobacter pylori?

  1. choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
  2. choroba refluksowa przełyku
  3. chłoniak żołądka
  4. zanikowe zapalenie żołądka
  5. niedobór witaminy B12
  6. małopłytkowość immunologiczna
  7. zdiagnozowany rak żołądka u siebie lub najbliższych krewnych 1 stopnia

Ponadto, zaleca się, aby każdy raz w roku wykonał profilaktycznie test na helicobacter (do kupienia m.in. na https://a-manada.pl/testy-na-helicobacter).

Comments are closed.