Czym grozi nieleczona grypa jelitowa?

Na początku wydaje nam się, że to zatrucie pokarmowe. Uciążliwy ból brzucha, kończący się każdorazowo wizytą w toalecie i niechęć do jedzenia – to najczęstsze pierwsze objawy grypy żołądkowej. Późniejsze symptomy – gorączka i wymioty stają się jednak coraz bardziej niepokojące. Telefon do lekarza – diagnoza – grypa jelitowa!

Jak dochodzi do zakażenia wirusem jelitówki?

Nie da się ukryć, że wirusy krążą wśród nas cały czas. Badania dowodzą, że nasz organizm rokrocznie zmaga się z około 200 infekcjami. Czy to dużo? Owszem, jednak znaczny procent tych infekcji przechodzi się bezobjawowo. Niestety, grypa jelitowa nie należy do tego przypadku, wręcz przeciwnie. Biegunka, mdłości, wymioty, gorączka – tych objawów nie da się zlekceważyć. Do zakażenia jelitówką dochodzi przez kontakt z nosicielem rotawirusa czy norowisrua. W przypadku pierwszym, może przynieść nam go na przykład dziecko ze żłobka czy przedszkola. Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa i niebezpieczna dla naszego organizmu.

Czym grozi nieleczona grypa jelitowa?

Mimo, że nie ma jednego cudownego leku na jelitówkę, nie można zostawiać tej choroby bez chociażby próby leczenia objawów. Przede wszystkim należy regularnie zbijać gorączkę – tabletkami czy zimnymi okładami. Zbyt długie utrzymywanie się wysokiej temperatury ciała może doprowadzić do zapalenia wielu narządów wewnętrznych. Biegunka i wymioty są najszybszą drogą do odwodnienia organizmu. Należy możliwie szybko podać leki przeciw rozwolnieniu oraz te powstrzymujące odruch wymiotny.

Comments are closed.