Leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to inaczej monochomikoza i jest w ostatnich latach bardzo popularna. Przede wszystkim można bardzo łatwo się nią zarazić, ponieważ grzyby występują we wszystkich publicznych miejscach, takich jak na przykład toalety.

Leczenie grzybicy na paznokciach


Jedynym ratunkiem są leki na grzybicę paznokci, ale żeby je dostać trzeba najpierw udać się do lekarza. Można skierować się od razu do dermatologa lub udać do lekarza rodzinnego. Ważne jest poznanie źródła problemu, ponieważ może się okazać, że grzybica jest objawem nowotworu lub innej ciężkiej choroby rozwijającej się powoli w organizmie człowieka. Grzybica paznokci zdecydowanie częściej występują u starszych ludzi, których organizmy są podatne na choroby i wirusy. Oprócz stosowania leków ważna jest również właściwa profilaktyka. Mechaniczny uraz płytki paznokciowej także może się przyczynić do powstania grzybicy, dlatego w każdym wieku można się jej nabawić.

Etapy leczenia


Pierwszym etapem leczenia jest terapia miejscowa, która polega na stosowaniu miejscowym specjalnych środków antygrzybiczych. Może to nie zawsze wyjść z powodzeniem, dlatego zadaniem lekarza jest ustalenie dalszego planu leczenia. Z reguły wykorzystywane jest leczenie skojarzone polegające na połączeniu metody miejscowej oraz doustnej. W skrajnych przypadkach, jeśli nic nie przyniesie efektów to stosowane jest inwazyjne leczenie chirurgiczne. Trzeba jednak pamiętać, że grzybica lubi wracać, dlatego pacjent nigdy tak naprawdę nie może czuć się pewny i całkowicie bezpieczny, ponieważ zawsze może nastąpić nawrót choroby.

Comments are closed.