Sposoby na kaszel, czyli jak pozbyć się jednego z pierwszych objawów przeziębienia?
Kaszel to jeden z pierwszych objawów przeziębienia lub grypy. Najczęściej pojawia się on w sezonie jesiennym i zimowym, lecz w praktyce może wystąpić o każdej porze roku. Jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, na przykład gorączka, można spróbować leczenia domowymi sposobami, ewentualnie sięgnąć po leki na kaszel dostępne bez recepty.
Co wziąć na kaszel?
Co na kaszel sprawdza się najlepiej? Otóż ten męczący objaw może towarzyszyć nawet przez kilka dni, a schemat postępowania zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Wyróżnia się kaszel suchy oraz mokry – w przypadku drugiego występuje zalegająca wydzielina. Na kaszel dobrze sprawdzają się inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, które nawilżają drogi oddechowe. W przypadku kaszlu mokrego bardzo istotne jest oklepywanie pleców, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Domowe sposoby na kaszel, takie jak sok z buraka czy herbata z cytryną i miodem mogą okazać się pomocne, jednak najczęściej jedynie delikatnie łagodzą ten nieprzyjemny objaw przeziębienia.
Kiedy stosować leki na kaszel bez recepty?
Lek na kaszel dostępny bez recepty można kupić w niemal każdej aptece. Farmaceuta w pierwszej kolejności pyta pacjenta, z jakiego rodzaju kaszlem ma on do czynienia oraz czy towarzyszą mu dodatkowe objawy. Najczęściej lek na kaszel występuje w postaci:
- syropu,
- tabletek,
- kropel.
Preparaty przeznaczone są dla różnych przedziałów wiekowych – najczęściej wyróżnia się te, które można podawać dzieciom oraz osobom dorosłym. Leki zawierają składniki aktywne, które mają za zadanie ułatwić odkrztuszanie, jednocześnie walcząc z przyczyną kaszlu. Niektóre preparaty zawierają dodatkowo substancje pomocnicze, które wzmacniają odporność. Leki na kaszel bez recepty można stosować przez około 3-5 dni, natomiast jeśli objaw nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza.
Kiedy warto udać się z kaszlem do lekarza?
Kaszel może być objawem przeziębienia lub grypy, lecz często występuje także u osób nadwrażliwych na zmiany temperatury czy rzucających palenie. Jeśli po kilku dniach stosowania leków kaszel nie ustępuje, pacjent powinien zgłosić się po poradę do lekarza. Ponadto, jeśli kaszlowi od początku towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak na przykład gorączka, bóle w klatce piersiowej, ogólne, znaczne osłabienie czy silne bóle mięśni, nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie. Lekarz przeprowadzi niezbędne badania, może również zdecydować o przepisaniu pacjentowi silniejszych leków bądź nawet o zastosowaniu antybiotykoterapii.