Zapalenie zatok – choroba, której nie należy lekceważyć
Zapalenie zatok pojawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury powietrza są niskie, a warunki atmosferyczne nie sprzyjają utrzymaniu właściwej odporności. Jest to choroba dość powszechna i objawia się bólem podczas poruszania głową, katarem oraz odczuciem rozpierania w okolicach policzków i czoła. Nie należy jej lekceważyć.
Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów na leczenie tej dolegliwości. Zaliczyć do nich można głównie krople na zatoki, które skutecznie łagodzą ból oraz walczą z jego przyczyną.
Krople na zatoki – działanie
Krople na zapalenie zatok składają się głównie z substancji pobudzających układ adrenergiczny. W ich składzie znajduje się substancja czynna oksymatazolina lub ksylometazolina, która ma za zadanie zwężenie naczyń krwionośnych, zredukowanie obrzęku błon śluzowych czego skutkiem jest udrożnienie ujścia oraz przewodu zatok, a także ułatwienie oddychania.
Stosowanie kropli na zatoki ułatwia pozbycie się śluzu zalegającego w górnych drogach oddechowych. Wiele z nich zawiera w swoim składzie deksopantenol, który chroni delikatną błonę śluzową nosa oraz zatok i zapobiega ich podrażnianiu oraz zmniejsza dolegliwości bólowe i uczucie dyskomfortu. Krople na zatoki mogą zawierać w swoim składzie alkohol, którego główną właściwością jest działanie przeciwobrzękowe – w takim przypadku nie powinny być stosowane przez dzieci. W takim przypadku warto postawić na krople na zatoki zawierające naturalne składniki i ekstrakty np. wyciąg z korzenia lukrecji, który ma silne działanie przeciwobrzękowe.